Üniversite ile sanayiyi bir araya getiren buluş - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Üniversite ile sanayiyi bir araya getiren buluş

Atılım Üniversitesi ile Grafsan Makine’yi bir araya getiren ‘’Test Aparatı’’ buluşunun patentinin ticarileştirilmesine yönelik lisans sözleşmesi imzalandı.
Bu haber 404 kere okunmuş.26 Ocak 2016, Salı - 19:53

Üniversite ile sanayiyi buluşturan ‘’Test Aparatı’’, Atılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Celalettin Karadoğan tarafından geliştirildi. Karadoğan’ın, üniversite bünyesindeki Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nde yürüttüğü bilimsel araştırmalar sırasında geliştirdiği buluş, malzemelerin mekanik özelliklerini belirlemek için kullanılan çekme testi cihazlarında kullanılan bir test aparatı. Aparat, tek eksende çekme testi yapan cihazların, çift eksende çekme testi yapabilmelerini sağlıyor. Atılım Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ARGEDA-TTO) ile Ankara’da, İvedik Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve laboratuvar test cihazları imalatı konusunda deneyime sahip “Grafsan Makine İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.” arasında yapılan görüşmeler neticesinde varılan sonuç ile Atılım Üniversitesi ve Grafsan Makine arasında patentin ticarileştirilmesine yönelik lisans sözleşmesi imzalandı. İmza törenine, Atılım Üniversitesi’ni temsilen, Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim, Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Akay ve Prof. Dr. İsmail Bircan, ARGEDA Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Dr. Alper Ünler, Fakülte Dekanları ve Bölüm Yöneticileri, İvedik Organize Sanayi’nden Başkan Hasan Gültekin, Başkan Danışmanı İlyas Yılmazyıldız, Ankara Teknopark Müdürü Fatih Mutlu, Grafsan Makine Kurucusu ve Genel Müdürü İsmail Murat, TÜBİTAK TEYDEB Komite Sekreteri Ahmet Rıza Balım ve Atılım Üniversitesi Fikri Haklar Danışmanı Prof. Dr. Güven Yalçıntaş katıldı.

'’ÜRETİLEN BİLGİ SANAYİ İLE BULUŞARAK ÜLKE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER SAĞLADI’’
‘’Atılım Üniversitesi’nde üretilen bilginin sanayi ile buluşarak ülke ekonomisine katma değer sağladığı önemli ve mutlu bir gün’’ diyerek açılış konuşmasına başlayan Atılım Üniversitesi Rektörü Yıldırım Üçtuğ, üniversite adına, yaşanan gelişmelerde katkısı olan herkese teşekkürlerini sundu. Rektörün ardından konuşan ‘’Test Aparatı’’ buluşunun sahibi Yrd. Doç. Dr. Celalettin Karadoğan, buluş hakkında teknik bilgiler verdi. Okul hayatında, üniversitede üretilen bilgilerin üretime nasıl dönüşeceğini merak ettiğini söyleyen Grafsan Makine Genel Müdürü İsmail Murat, ‘’Bugün bu amaçla bir sözleşmeye imza atıyor olmak beni fazlasıyla heyecanlandırıyor” dedi. Törende söz alan İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin ve diğer katılımcılar da yaşanan işbirliğinden ve teknolojinin ticarileşmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından, Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ ve Grafsan Makine Genel Müdürü İsmail Murat tarafından Lisans Sözleşmesi imzalandı.
 

Etiketler: üniversite   ile   sanayiyi   bir   araya   getiren   buluş   haber   haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.