Türkiyede ilk kez uluslararası Quidditch turnuvası yapıldı - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Türkiyede ilk kez uluslararası Quidditch turnuvası yapıldı

Harry Potter serisinden uyarlanan ve dünyada hızla yayılan Quidditch oyununun Türkiye’deki ilk Uluslararası Turnuvası, Adana’da yapıldı. Şampiyonluğu, ODTÜ Unicorns takımı kaptı.
Bu haber 372 kere okunmuş.27 Ocak 2016, Çarşamba - 11:17

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Spor Dairesi’nin destekleri ile Türkiye’nin ilk uluslararası Quidditch turnuvası, 22-23 Ocak tarihlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi İl Özel İdare Spor sahasında düzenlendi. Adını Harry Potter serisinde yer alan bir futbol oyunundan alan Quidditch Turnuvası’na, Norveç ve Fransa’nın yanı sıra, Türkiye’den ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Hacettepe, Uludağ ve Işık Üniversiteleri'nden olmak üzere 10 takım katıldı.

Turnuvanın şampiyonluğu ODTÜ Unicorns elde ederken, Norveç Üniversitesi ikinci, ODTÜ Hippogriffs takımı üçüncü, Hacettepe Üniversitesi ise dördüncü oldu. Şampiyon takıma kupasını veren Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Daire Başkanı Fahri Durukan, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak dünyada hızla yayılan Quidditch sporuna, uluslararası bir turnuva bağlamında ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

QUİDDİTCH NASIL OYNANIR?
Harry Potter serisinde yer alan oyunun, gerçek dünyaya uyarlanmış adı Muggle Quidditch. Muggle, Harry Potter'da büyücülük becerileri olmayan kişilere deniyor. Takımda 4 farklı pozisyona sahip ve 7 oyuncu var. Her takım saha içerisinde en fazla 4 aynı cinsiyetten oyuncu bulundurabiliyor. Her takımın farklı uzunluklardan oluşan 3 çemberi var ve sporun amacı Quaffle adlı topu bu çemberlerden geçirerek sayı elde etmek. Her sayı 10 puan. Oyunda Quaffle, Bludger ve Snitch olmak üzere üç farklı top var. 3 tane olan Bludger'ın değdiği oyuncu, süpürgesinden düşmüş sayılıyor. Snitch, sahada serbestçe dolaşan ve yakalandığında, yakalayan tarafa 30 puan kazandıran ve maçın sonlanmasını sağlayan top. Snitch, snitch koşucusu diye adlandırılan sarı renk kıyafet giymiş birinin şortuna bağlanmış bir tenis topu. Snitch koşucusu oyuna 17. dakikada girer ve onu yakalamaya çalışan oyunculardan kaçmaya çalışır. Muggle Quidditch'te 1 tutucu, 3 kovalayıcı, 2 vurucu ve 1 arayıcı olmak üzer 4 farklı pozisyon var. Kovalayıcılar, Quaffle'ı alıp karşı takımın çemberlerinden geçirip sayı yaparken; tutucunun görevi karşı takım atağa çıktığında kendi çemberlerini korumak. Vurucu ise Bludger'a hakim olarak rakip oyunculara, bu topu çarptırarak onları süpürgelerinden düşürebilir. Bludger'ın isabet ettiği oyuncu oyundan düşer ve kendi çemberine değene kadar oyun dışı kalır. Arayıcı oyuna 18. dakikada girer ve tek amacı snitch koşucusundan, snitch'i rakip takımın arayıcısı yakalamadan yakalamaktır. 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 3 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.