Tılsımlı gömleklere kadınlardan yoğun ilgi - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Tılsımlı gömleklere kadınlardan yoğun ilgi

Şiddet gören kadınlara destek amacıyla hazırlanan ve Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde (BBKSM) sergilenen ‘Tılsımlı Gömlekler’ sergisi, açıldığı günden bu yana Bucalı kadınlardan yoğun ilgi görüyor.
Bu haber 382 kere okunmuş.24 Ocak 2016, Pazar - 12:03

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite Kurnaz tarafından, Türklerde İslamiyet öncesinde kişiyi hastalıktan, düşmanlardan, gelecek tehlikelerden koruduğuna ve hastalara şifa verdiğine inanılan tılsımlı gömleklerden esinlenerek hazırlanan ‘Tılsımlı Gömlekler’ sergisi, açıldığı ilk günden bu yana özellikle kadınların yoğun ilgisini çekiyor. BBKSM’de sergilenen ve 21 gömlek ile 21 hikayenin anlatıldığı serginin bu seferki konukları Buca Belediyesi Özgecan Kadın Danışma Merkezi’nden danışmanlık hizmeti alan kadınlar oldu. Şiddet gören 65 kadının verdiği gömleklerden kesilen parçaların birleştirilmesiyle oluşturulan 21 tılsımlı gömleğin yer aldığı sergiyi gezen kadınlar, gömleklerin üzerinde yer alan hikayeleri hüzün duyarak okudu. kadınlar, şiddet gören hemcinslerine “Susmayın” diye seslendi. Sergi, 29 Ocak 2016 tarihine kadar açık kalacak.

“UTANMAYIN, SESSİZ KALMAYIN”
Sergiyi, amacı itibariyle çok beğendiklerini fakat üzüntü duyarak gezdiklerini belirten kadınlar, şiddet gören kadınların sessiz çığlığına ev sahipliği yapan Buca Belediyesi’ne teşekkür etti. Sergide 65 kadının hikayesinin yer aldığını fakat ülkemizde ve dünyada bu sayının binlere ulaştığını söyleyen kadınlar, hemcinslerine şiddet gördükten sonra utanmamaları ve sessiz kalmamaları çağrısında bulundu. 

Etiketler: tılsımlı gömlek   haber   haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.