Terörden kaçan aile yoksullukla savaşıyor - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Terörden kaçan aile yoksullukla savaşıyor

Terör örgütünün hayatı felç ettiği Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 gün boyunca evlerinde mahsur kaldıktan sonra kaçarak, Batman’ın Gergüş ilçesine gelen 8 nüfuslu Özdek ailesinin yaşam mücadelesi yürekleri burkuyor. Yoksullukla savaşan ve çoğu zaman yiyecek bile bulamayan aile yardım bekliyor.
Bu haber 331 kere okunmuş.26 Ocak 2016, Salı - 11:46

Terör örgütü PKK’nın kazdığı hendekler ve kurduğu barikatlar ile gerçekleştirdiği eylemler yüzünden hayatı felç ettiği Cizre’de 14 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürüyor. İlçede, binlerce aile yasağın ilan edileceğinin duyurulmasının hemen ardından evlerini terk etti. Birçok aile de bir süre yasağın kaldırılmasını bekledi ancak süre uzayınca ilçeden kaçmak zorunda kaldı. 14 gün boyunca çatışmalar yüzünden evlerinde mahsur kalan 8 nüfuslu Özdek ailesi de çareyi ilçeyi terk etmek de buldu. Kaçarak Batman’ın Gergüş ilçesine yerleşen aile bu kez yoksullukla mücadele etmeye başladı. Ailenin dramı yürekleri dağladı.

“ÇOCUKLARIMIZI KAÇIRARAK GETİRDİK”
Ailenin babası Şehmus Özdek, hayırsever bir vatandaşın kendilerine tahsis ettiği evde kaldıklarını belirterek, “Cizre'de evimizde 14 gün boyunca mahsur kaldık. Çatışmalar yaşanıyordu, çocuklarımızı güçlükle kaçırarak getirdik. Her şeyimizi geride bırakmak zorunda kaldık. Sokaklarda üşüyoruz, hiçbir şeyimiz yok. 3 çocuğum okuyordu ancak okullarından uzak kalmak zorunda kaldılar. Buraya geldik Allah razı olsun komşular, insanlar bize yardımcı oluyorlar. Çok perişan bir durumdayız, hiçbir şeyimiz kalmadı. Ne param kaldı, ne de yiyecek bir şeyimiz kaldı. Yardım istiyoruz ki çocuklarımız aç kalmasın” dedi.

“ÇOCUĞUMUN MAMASI BİLE KALMAMIŞTI”
Çok zor günler geçirdiklerini anlatan Özdek, “Orada kötü şeyler yaşadık, orada çatışmalar vardı. Çocuğumun maması bile kalmamıştı. Yemeğimiz kalmamıştı. Elektrikler yoktu, sular yoktu, hiçbir şey kalmamıştı. Her şeyimizi kaybettik. Dükkanımızı yakıp, yıktılar, evimizi yıktılar, zor durumda kaldık ve buraya gelmek zorunda kaldık” diye konuştu.

“AKRABALARIMIZIN HEPSİ FARKLI YERLERE KAÇTI”
Kendisi gibi akrabalarının da ilçeyi terk etmek zorunda kaldığını vurgulayan Özdek, şunları kaydetti:
“Akrabalarımızın hepsi kaçtı, şuan Cizre'de kimse kalmadı. Yolların hepsi kapalıydı, hendekler vardı, mayınlar vardı. Kimse çarşıya çıkamıyordu, kimse sokağa çıkamıyordu. Cizre'de bu barikat ve hendekler kazılırken kimse bu noktaya geleceğini bilemiyordu. Her sokak kapalıydı, her sokakta 6-7 tane hendek vardı. Nasıl korkmayalım, 13-14 gün mahsur kaldık, zorla kaçıp geldik. Cizre'deki sokağa çıkma yasağı bittikten sonra geri döneceğiz, memlekete gideceğiz. Çatışmaların bir an önce bitmesini istiyoruz." 

MEHMET ŞÜKRÜ YILDIRIM 

Etiketler: pkk   şehmus özdek   haber   haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.