Ses İzolasyonu Nedir ? Ses İzolasyonu Nasıl Sağlanır - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Ses İzolasyonu Nedir ? Ses İzolasyonu Nasıl Sağlanır

Şimdi bu yazımı okurken Ses izolasyonu nasıl yapılır? diye soracağınızdan eminim. Şimdi ise size bu sorunun yanıtını vermek istiyorum. Ses izolasyonu yapılmadan önce ses izolasyonu yapılacak ortamı iyi tanımak nerede ve hangi malzemeyi kullanacağımızı doğru bir şekilde tespit etmek gerekmektedir. Bu tespiti ise bu işten anlayan uzman kişiler yapmalıdır. Daha sonra kullanılacak olan malzeme m2 başına hesaplanmalıdır. Yüksek sesleri kesmek için bir izolasyon yapılacaksa bariyerli süngerler tercih edilmelidir. Fakat bu ürün duvarlarda, tavanlarda, zeminlerde parke altlarında ve şap altlarında da kullanılabilmektedir. Yalnız direkt olarak zemine uygulanacaksa kauçuk tabanlı halı tercih edilmelidir. Bu ürünlerin uygulaması son derece kolay olup kendinizde özel yapıştırıcıları ile yapıştırarak uygulayabilirsiniz.
Bu haber 1225 kere okunmuş.04 Mart 2016, Cuma - 13:22

Ses izolasyonu nedir? Ses izolasyonu ortamda rahatsız edici istenmeyen bir ses oluştuğunda bu sesin olumsuz zararlı etkilerini en aza düşürmek için hatta tamamen yok etmek için yapılan yalıtım türüne ses izolasyonu denir. Sesler ortamda yayılırken önüne engel çıktığında geçiş kaybına uğratılır bu da ses izolasyonu ve ses yalıtım malzemeleriyle oluşturulur. Rahatsızlık veren sesin ne derece yalıtılacağına yalıtım için kullanılan ürünler tarafından belirlenir. Bunun için gün geçtikçe yeni ürünler geliştirilmektedir. Günümüzde ses izolasyon ürünleri bondex süngerpan, melamin köpük sünger, bariyerli süngerler, taşyünü, heraklite ahşap yünü ve zemin kauçuk levha’dır. Bu ürünlerden kısaca bahsedecek olursak bondex süngerpan atık süngerlerin birleştirilmesiyle oluşturulan bir ses yalıtım ürünüdür. Bu ürün yüksek sesleri izole etmek içinde kullanılır. 110m3 ile 180m3 aralığında yoğunluğa sahiptir. Ayrıca istenilen kalınlıklarda da üretilmektedir.

Konser salonu, sinema ve stüdyolar gibi mekanlarında da ses izolasyonu yaptırarak istenilen kullanım koşullarını oluşturabilirsiniz. Ses izolasyonu yapılırken mekanların jeneratör, kalorifer, hidrofor gibi alanlarının yalıtılması sayesinde gürültünün olumsuz etkilerinden korunmanız sağlanmaktadır.

Rahatsız edici ses olarak adlandırılan gürültü, düzensiz sesler ve frekansların birleşmesi ile oluşmaktadır. Düzensiz frekans ve sesleri izole etmeniz sonrasında bulunduğunuz mekanlarda stressiz ve konforlu bir şekilde konaklamanız mümkün hale gelecektir.  Aynı zamanda radyo ve müzik stüdyolarında gerekli olan düşük ses seviyesi insanları ses izolasyonu yaptırmaya yönlendirmektedir.

Konforlu bir yaşam sürmek ve gürültünün rahatsız edici durumlarından korunmak için ses izolasyonu yapmanız iş yerlerinde performans düşüklüklerini engelleyecektir. Davranış bozuklukları, duyma kayıpları, çalışmada verimin düşmesi, psikolojik hastalıklara neden olabilen gürültünün derecesini en aza indirmeniz sağlığınız açısından oldukça yararlı olacaktır.

 

Ses izolasyonu yaparken duvarlar, döşeme, tavan, cam gibi yerlere ses izolasyon malzemelerinin uygulanması sonucu gerçekleştirilmektedir. Konutlarınıza yaptırdığınız ses izolasyonu sayesinde katlardan ve komşularınızla aranızda bulunan duvarlardan geçen sesleri engelleyebilirsiniz. Çağrı merkezi gibi pek çok kişinin aynı anda iletişimde bulunduğu yerlerde ise hem binanın izolasyonunun yapılması hem de çalışanların masaları arasında izolasyon panellerinin olması iletişim kurma ve sağlıklı bir yaşam sürme için önemli olmaktadır. Pek çok ofis ortamında da yapılan ses izolasyonu verimli iş hayatını beraberinde getirmektedir. 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.