Kurtulmuş: Yeni sivil bir Anayasa yapılması zaruridir - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Kurtulmuş: Yeni sivil bir Anayasa yapılması zaruridir

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini ve bu dönemde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Devlet millet bütünleşmesini sağlayan sivil demokratik bir Anayasa’yı inşallah yapacağız" dedi.
Bu haber 497 kere okunmuş.22 Ocak 2016, Cuma - 18:12

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, açılış ve bir dizi ziyaret için geldiği Ordu’da sivil toplum kuruluş temsilcileri ile yemekte bir araya geldi. Ünye Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemeğe Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğu, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, daire müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Düzenlenen yemekte konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini ve bu dönemde yeni sivil bir Anayasa’ya ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Milletin yeni bir Anayasa beklentisi içinde olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Yeni dönemin adı bir reform dönemi olmasıdır. Ekonomik ve siyasi reformlarımızı tamamlayacağız, Türkiye inşallah yeni bir Anayasa ile yeni Türkiye’nin gerekliliklerini yerine getirecektir. Devlet millet bütünleşmesini sağlayan sivil demokratik bir Anayasa’yı inşallah yapacağız. 1 Kasım’da millet oy verirken sadece AK Parti’ye değil, bu parlamentoya seçip gönderdiği insanlardan da yeni bir Anayasa beklentisini ortaya koydu" diye konuştu.

"BÜTÜN PARTİLER ETEKLERİNDEKİ TAŞI DÖKECEK"

Yeni sivil bir anayasanın zaruri olduğunu aktaran Kurtulmuş, AK Parti olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi. Bütün partilerin bu yönde çalışması gerektiğinin altını çizen Kurtulmuş, "12 Eylül’ün getirmiş olduğu bu sistem bu Anayasa bu felsefe değişmeden Türkiye’de tam manasıyla devlet millet kaynaşması olmaz. 1982 Anayasası asla millet egemen olsun diye yazılmamıştır. Devlet, millet adına bütün işleri görsün diye yapılmıştır. Anayasa’nın önemli maddelerinden birisi ’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diye başlar ama hemen arkasından ‘bu böyledir ama bu egemenlik anayasal kurumlar eli ile kullanılır’ der. Bunun Türkçesi şudur: ’Bakmayın ortaya sandık koyduğumuza, ortaya bu sandığı koyuyoruz ama sandıktan ne çıkarsa çıksın işin sahibi biziz, işin sahibi cunta, işin sahibi cuntacı mantık’ demektir. Bu bağlamda yeni sivil bir Anayasa yapılması zaruridir. Bunun için elbirliği ile çalışacağız. Bütün partiler eteklerindeki taşları dökecek kim ne biliyorsa milletin istediği istikamette yeni Türkiye’nin gerekleri neyse bunu yerine getirecek ve ortaya bu görüşleri koyacak. Biz AK Parti olarak asla bir ön yargı, peşin hükümde değiliz. Kırmızı çizgiler çizmeyiz" şeklinde konuştu.

DOĞAN ARZIK
 

Etiketler: anayasa   numan kurtulmuş   haber   haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.