Emekliyi elektrik çarptı - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Emekliyi elektrik çarptı

Bursa’da, emekli bir vatandaş, elektrik faturası bir ayda 3 katına çıkınca soluğu Tüketici Derneği'nde aldı.
Bu haber 342 kere okunmuş.23 Ocak 2016, Cumartesi - 15:04

Emekli Mustafa Darendelioğlu, 05.12.2015 tarihinde 1 aylık 42 lira 70 kuruş gelen elektrik faturasının 15.01.2015 tarihinde 147 lira 50 kuruşa çıkması üzerine neye uğradığını şaşırdı. Darendelioğlu, iki ay zarfında 3 katına çıkan faturaları incelediğinde, aralık ayında 1 aylık faturada perakende hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli, iletim sistemi kullanma bedeli, dağıtım bedeli ve enerji fonu altındaki toplam 7 liralık kesintilerin, ocak ayında bu bedeller kaldırarak, sadece dağıtım bedeli altında 40 lira 93 kuruşa yükseldiğini gördü. Darendelioğlu, bunun üzerine soluğu Bursa Tüketici Derneği'nde aldı. Kendisinden haksız yere kesinti yapıldığını ifade eden vatandaş, bu kesintiyi geri almak için Tüketici Hakem Heyetine başvuracak.
Emekli maaşına yapılan 100 lira zammın 105 lira olarak elinden alındığını ifade eden Mustafa Darendelioğlu, “Bu duruma yetkililerin bir çare bulmasını istiyorum” dedi.

Bursa Tüketici Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz ise, “Tüketicinin kaçak elektrik diye bir meselesi var. Ayrıca tükettiği elektrikten başka kendisinden alınan kalemler var; dağıtım bedeli, iletim bedeli, perakende satış hizmeti, sayaç okuma ücreti gibi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararlarına göre bu ücretlerin alınması hukuka ve adalet anlayışına aykırıdır. Tüketici mahkemesinin de bu yönde kararı bulunmaktadır. Buna rağmen bu kalemlerin dağıtım bedeli adı altında tüketiciden gizli olarak tahsil edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Yüksek yargı kaçak elektrik ve diğer kalemler alınmasın diyor. EPDK alınsın diyor. Elektrik dağıtım şirketleri faturaya yansıtırız diyor.Tüketici ise vermem diyor. Ülkemizdeki tablo bu" diye konuştu.

Mustafa Darendelioğlu'nın aylık 42 lira 70 kuruş olan elektrik faturasının birden 147 lira 50 kuruşa çıktığına dikkat çeken Yılmaz, "Bu faturanın 40 lira 93 kuruşu dağıtım bedeli adı altında tahakkuk ettirilmiş. Halbuki diğer aylarda dağıtım bedeli ve içine atılan diğer kalemlerin toplam bedeli 6 lira 73 kuruş olarak görünmektedir. Bu durumun izaha ihtiyacı bulunmaktadır. Elektrik dağıtım şirketi konu ile ilgili bir açıklama yapmak durumundadır. Tüketicilerimizin yüksek yargı kararları doğrultusunda hizmet aldığı elektrik dağıtım şirketlerine bir dilekçe ile başvurarak, dağıtım bedeli torbasına atılan kalemlerin hangileri olduğunu konusunda bilgilenme hakları olduğunu da hatırlatmak istiyoruz. Yine hizmet aldıkları elektrik dağıtım şirketlerine başvurarak, kaçak elektrik, dağıtım bedeli, iletim bedeli, perakende satış hizmeti ve sayaç okuma bedeli vs adı altında alınmış kalemlerin geriye doğru 10 yıllık bedellerinin kendilerine iadesini, iade edilemiyorsa dokümanını iadeli taahhütlü bir dilekçe ile talep etmelidirler. Taleplerine olumlu cevap alamayan tüketicilerimiz, zaman kaybetmeksizin hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvurmalıdırlar. Elektrik dağıtım heyeti, tüketiciye cevap olarak, bunu EPDK’nın yürürlüğe koyduğu yönetmelikler çerçevesinde aldığını söylüyor. Burada EPDKK’ya büyük sorumluluklar düşüyor. Bu haksız ve hukuksuz uygulamanın aracısı olmamalı. Tüketicilerimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da derneğimizden hukuki yardım alabilirler” şeklinde konuştu. 

BURAK TÜRKER

Etiketler: emekliyi   elektrik   çarptı   haber   haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 1 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.