DÜZENLİ SU TÜKETMENİZ İÇİN 10 NEDEN - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

DÜZENLİ SU TÜKETMENİZ İÇİN 10 NEDEN

Suyun hayatın kaynağı ve yaşamın temeli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Buna bağlı olarak yetişkin bir bireyin bedeninin ortalama %70’i sudan oluşmaktadır.
Bu haber 806 kere okunmuş.29 Şubat 2016, Pazartesi - 19:52

En minimal düzeyde hücresel reaksiyonlar sulu ortamda gerçekleşir. Bu organların çalışmasını sağlayarak hayat kalitesini etkiler. Su  kaybı %11’in üzerinde olduğunda dehidratasyona bağlı ölüm beklenir.

Su gereksiniminin arttığı durumlar:

Sıcak iklimlerde, fiziksel aktivite sırasında, kusma ve diyare ile su kaybı olduğunda, hastalığa bağlı vücut ısısı yükseldiğinde, kafein ve alkol tüketimine bağlı su kaybı durumlarında su gereksinimi artar.

Günlük su tüketiminin avantajları:

 

1. Lenf sistemini dengeler. Lenf sistemi günlük fonksiyonların gerçekleşmesi için çok önemlidir.  Bunların başında; atık maddelerin uzaklaştırılması, yağda eriyen vitaminlerin taşınması, enfeksiyona karşı savaşma sayılabilir.

 

2. Böbrek taşı ve İYE (idrar yolu enfeksiyonu) riskini azaltır.

 

3. Saç ve cilt sağlığı için vazgeçilmezdir. Cilt ve saç derisindeki dokular için su oranı ciddi önem taşır. Akne ve selülit gibi cilt problemleri görüldüğünde su tüketimi arttırılmalıdır. Su kandaki toksinleri uzaklaştırır ve böylece cildinizin sağlıkla parlamasını sağlar. Cildin nem dengesini korur. Kırışıklıkların önlenmesi için en etkili anti-aging yöntemidir.

 

4. Su tüketiminin psikoloji üzerinde olumlu etkileri belirtilmiştir. Vücut optimal şekilde çalıştığında, iyi hissetmek kaçınılmazdır.

 

5. Bir çalışma H2O alımı ile düzenli beyin fonksiyonlarına dikkat çekmiştir. Alkol alındıktan sonraki sabahlarda kişinin baş ağrısı ve diğer kötü belirtiler ile karşılaşmasının sebebi de yine vücuttaki su oranının düşmesinden kaynaklanmaktadır.

 

6. Su içtiğimizde, sindirim sistemi uyarılır, bu da metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir. Böylece kilo vermek kolaylaşır. birçok çalışma su tüketiminin vücudu ideal kiloya yönlendirdiğini göstermiştir.

 

7. Kas dokularının %75’i sudan oluşur. Spor sırasında terlemeyle su kaybedilir. Kasların çalışması için yeterli su olmazsa erkenden yorulmak kaçınılmazdır. Bunun için spor sırasında yeterli su alımı sağlığı etkileyeceği gibi performansı da arttırır.

 

8. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, kanser ve koroner kalp rahatsızlıkları riskine karşı koruyucudur.

 

9. Sindirim ve boşaltım için vazgeçilmezdir. Hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlerin birçoğunun altında altında yetersiz su alımı vardır.

 

10. Yeni kan hücreleri yapımını uyarır.Diyet

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.