Barzani'den Musul açıklaması geldi - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Barzani'den Musul açıklaması geldi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, yaklaşan Musul operasyonu hazırlıklarının tamamlandığını açıkladı ve bu operasyonun Kürdistan Bölgesi için devasa önem taşıdığını ifade etti. Bağdat yönetimine bağlı güçler de operasyon öncesi konumlarını aldı
Bu haber 954 kere okunmuş.15 Ekim 2016, Cumartesi - 19:26

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, yaklaşan Musul operasyonu öncesi bir açıklama yayınladı. Hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Barzani, operasyonun “Kürdistan Bölgesi için devasa önem taşıdığını” ifade etti.

Barzani, “Uzun bir süredir, yerel ve uluslararası medya, terör örgütü IŞİD’in yapısını ciddi ölçüde zayıflatacak Musul operasyonu hazırlıklarına dair haberler yapıyor. Gerçekten de Musul operasyonu Kürdistan Bölgesi için devasa önem taşıyor, bölgenin önceliklerinin başında geliyor” dedi.
Musul’un IŞİD’den geri alınması için başlatılacak operasyona hazır olduklarını söyleyen Barzani, Peşmerge ve Irak ordusu askerlerinin görev ve sorumlulukları paylaşmak üzere anlaşması sonrası hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.

Barzani, “Bu vesileyle, endişeli her kesimi temin ederiz ki Kürdistan Bölgesi Peşmerge güçleri anlaşmaya tüm detaylarıyla sadık kalacaktır” diye devam etti.

Mesud Barzani, Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin, istenmeyen tüm olayları daha başından önlemek için tamamen işbirliği hâlinde olduğunu vurguladı.
IŞİD’in Musul’dan çıkarılmasının ardından Bağdat ve Erbil’in kent yönetimini izleyecek ortak bir siyasi komite kurulması konusunda da anlaştıklarını belirten IKBY Başkanı, “Operasyonun başarılı olmasını ve Musul halkını IŞİD’in terör ve tiranından kurtarmayı yürekten temenni ediyorum. Dahası, yerlerinden edilmiş tüm halkın Ninova vilayetine güven içinde geri dönebilmelerini umuyorum” diye ekledi.

Kaynak :aljazeera

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 6 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.