5 bin Osmanlıca eser İZÜ Kütüphanesindeki yerini aldı - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

5 bin Osmanlıca eser İZÜ Kütüphanesindeki yerini aldı

Osmanlıca kitap koleksiyonu, 5 bin rakamını aşan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Kütüphanesi, farklı alanlarda çalışma yapan birçok araştırmacıya kaynak sağlıyor. Haftanın her günü hizmet veren İZÜ Kütüphanesi’nin kapıları, eserlerden faydalanmak isteyen herkese açık.
Bu haber 798 kere okunmuş.22 Ocak 2016, Cuma - 17:24

Büyük çoğunluğu satın alınan eserlerden oluşan koleksiyon, İZÜ Kütüphanesi’ni bu alanda ilkler arasına sokuyor. Koleksiyonda müteferrika baskıları haricinde, Osmanlıca olarak basılmış kitapların önemli bir bölümü yer alıyor. Kütüphanede yer alan kitaplar içinde, Türk ve Batı edebiyatı, tarih, hukuk, eğitim, ilahiyat, matematik, coğrafya, iktisat, seyahatname gibi farklı konularda çok sayıda esere rastlamak mümkün.

ÖĞRENCİLER ÜCRETSİZ OSMANLICA KURSUNDAN DA YARARLANABİLİYOR
Üniversiteden yapılan açıklamada, Osmanlıca kitap koleksiyonunun geliştirilmeye devam edileceği belirtilirken İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, koleksiyon hakkında açıklamalarda bulundu. Üniversitede ücretsiz Osmanlıca Kursları açtıklarını da ifade eden Prof. Bulut, “Osmanlı Medeniyeti, ilim ve bilimde çok ileri bir seviyedeydi. Bize bunu unutturdular. Yıllarca ecdadımızın bin bir konuda yazdıklarından, bilgi birikiminden uzak kaldık. Birkaç senedir ülkemizde, bu alanda bir uyanış söz konusu. Üniversitemizde de iki yıldır açtığımız ücretsiz dil kurslarında Osmanlıcayı öğrencilerimize öğretiyoruz. Geliştirdiğimiz “En Az 3 Dil” projemizle, öğrencilerimize, lisans eğitiminiz boyunca mümkün olduğunca çok dil öğrenin, biz size her türlü imkânı sunuyoruz, diyoruz. Hangi alanda eğitim görürse görsün, tüm öğrencilerimize medeniyetinizin ilim ve bilimdeki birikimini almak için Osmanlıca öğrenin diyoruz. Kütüphanemizi de aynı niyetle geliştirmek için çalışıyoruz” dedi.

KOLEKSİYONDA FARKLI ŞEHİRLERDEN ESERLER YER ALIYOR
Osmanlıca kitapların sadece İstanbul’da basılan eserlerden oluşmadığını ifade eden İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Osmanlı coğrafyası ile Avrupa ve Asya’nın birçok farklı şehrinde basılmış eserler de koleksiyonumuzda bulunuyor. Bugünkü sınırlarımız içinde Ankara, Bursa, İzmir, Kastamonu, Aydın, Erzurum, Eskişehir ve sınırımız dışında kalan Osmanlı şehirlerinden Kahire, Bosna, İskenderiye, Selanik, Halep, Cidde ve Girit’te basılan pek çok eser kütüphanemizde mevcut. Bakü, Bahçesaray, Kazan gibi medeniyetimizde önemli yer tutan şehirlerin yanında Paris, Cenevre, Heidelberg, Leiden, Helsinki Darmstad, Moskova ve Tokyo gibi şehirlerde basılmış, Osmanlıca yazılmış eserler kütüphanemizde yer alıyor. Bu anlamda en zengin kütüphanelerden birine sahibiz. Ve kütüphanemizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.
 

Etiketler: izü   kütüphane   osmanlıca   haber   haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 9 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.