Öğrencilerinden formasyon eylemi - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Öğrencilerinden formasyon eylemi

Yüksek Öğretim Kurumu’nun üniversitelerde açılacak pedagojik formasyon eğitimi programına alım sayısının Türkiye genelinde 15 bin olarak belirlemesine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri tepki gösterdi.
Bu haber 175 kere okunmuş.19 Kasım 2015, Perşembe - 17:04

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri adına açıklama yapan Batuhan Dinç, “YÖK tarafından Pedagojik formasyon eğitimi programına alım sayısı Türkiye genelinde 15 bin olarak belirlendi. Bu sayı üniversitemizde sadece 200 kişi ile sınırlıdır. 500 binin üzerinde öğretmen olmayı bekleyen ülkenin geleceği olmaya aday biz üniversite öğrencilerine ve mezunlarına ayrılan bu sayı manidardır. YÖK, bizlerin gelecek ümitlerini hiç saymakta ve geleceksizlikten başka bir seçenek sunulmamaktadır.

YÖK Başkanı Yekta Saraç gençleri gereksiz bir beklenti içine sokmak istemediklerini söyleyerek, üniversite okumanın, eğitimin anlamını boşaltmış ve mezun olduktan sonra hakkımız olan iş kapılarını bizlere kapatmıştır. Hatta bir anlamda üniversite okuyarak bizlerin gereksiz beklentiler içerisine girdiğimizi ima etmiştir. Bu açıklamayı yapan YÖK, ‘Öğretmenler yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır’ diyen Ulu Önder’in kurduğu Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet’in eğitim anlayışına yakışmamaktadır. YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Şişman yaptığı açıklamada ümit tacirliği yapmak istemediklerini söylüyor. Yıllardır formasyon eğitimini ücretli olarak veren YÖK, bize tacirliğin ne demek olduğunu çok iyi göstermiştir. Hakkımız olan formasyon eğitimini satılığa çıkartan YÖK, en temel hakkımız olan eğitim alma hakkımızı da ihlal etmektedir. Bizlerin geleceği için bizleri binbir zorluklarla okutan ailelerimizin beklentilerini köreltmektedir. Bugün gelinen noktada gençliğin geleceğini kör çıkmazlara hapsetmeye çalışan YÖK,’ün gidecek yolu kalmamıştır. Öğrencilerin taleplerini dikkate almayan, tepeden inme kararlarla geleceğimizi şekillendiren YÖK, demokratik, bilimsel ve özerk üniversitenin önünde koca bir engeldir. YÖK’ü derhal bu kararı düzeltmeye ve kontenjan arttırarak formasyon hakkımızı teslim etmeye davet ediyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından öğrenciler topladıkları imzaları Üniversite yönetimine teslim ettiler. 

Etiketler: eylem   formasyon   haber   haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.