Hakkarililerin karla mücadelesi - Haber, Güncel Haberler, Sondakika Haberler,Habermedya.com.tr\'de ®

Hakkarililerin karla mücadelesi

Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de yağan ve yer yer kalınlığı 2 metreyi bulan kar, en çok köy hayatını olumsuz etkiledi. İlçede yaşayan vatandaşlardan Salih Aslan; "Kışın burada hayat mı var?" dedi.
Bu haber 349 kere okunmuş.15 Ocak 2016, Cuma - 14:49

Son günlerde etkili olan ve bölgedeki birçok yerleşim yerini esaret altında bırakan kar, hayatı durma noktasına getirdi. Kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu Yüksekova’da tarım ve hayvancılıkla uğraşan köy sakinleri zor anlar yaşıyor. Yüksekova’ya yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Onbaşılar köyünde karın fazla olması nedeniyle birçok ahır kara gömülürken, geçim kaynağı hayvancılık olan köy sakinleri, koyunlarını besleyebilecek bir alan açmak zorunda kalıyor.

Yazın hayvanlar için biriktirilen ot yığınları da kar altında kalan köy sakinleri, çareyi otlar için yaptıkları çadırda buluyor. Köy sakinleri koyunlara verecekleri otları söz konusu çadırlardan ya da dışarıdaki ot yığınlarından sırtına alarak hayvanların bulunduğu alana götürüyor. Hayvanları besleyebilmek için küreklerle yol açtıklarını söyleyen köy sakini M. Salih Aslan, koyunlarını dışarı çıkartamadıklarını belirtti. Köyde 2 metre kar yağdığını dile getiren Aslan, “Ot ve samanı mecbur muhafaza etmek zorunda kalıyoruz. Çadır yaptık ve samanı içine taşıdık. Kışın hayvanlarımızı besleyebilmek için dağda da biriktirdiğimiz otlar var. Fakat çığ tehlikesi nedeniyle otları alamıyoruz. Bu bölgenin her yerinde çığ iniyor. Hayat çok zor. Köy hayatını görüyorsunuz. Burada hayat mı var?” diye konuştu. 

Etiketler: hakkarililerin   karla   mücadelesi   haber   haberler  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.